Historiku i themelimit

20 vite më parë, disa djemë kishin një ëndërr. Ajo ëndërr shpejtë u realizua dhe u konkretizua me lindjen e Sabitit. Nga ajo ditë e deri më sot, Sabiti nuk ka pushuar kurrë së brohorasuri për ngjyrat kuq e zi.

Si, pse, ku, dhe kur?

Nga dëshira e përbashkët për të krijuar një grup tifozësh për të mbështetur vetëm Kombëtaren, disa djem shqiptarë nga treva të ndryshme të Shqipërisë një ditë të ftohtë fundviti vendosën të nisin një lëvizje të re, e cila me kalimin e kohës u bë grupi më i njohur i mbështetësve të kombëtares shqiptare.

Këta mbështetës që morën pjesë në krijimin dhe themelimin e kësaj lëvizjeje janë: Burim Hana, Valentin Muhaxheri, Faruk Halimi, Anton Berishaj, Artor Behluli, Fitim Xharra, Dardan Ibrani, Fatos Berisha dhe Luan Xhafolli. Ata fillimisht krijuan një grup të përbashkët në e-mail ku të gjithë pjesëmarrësit filluan të diskutojnë rreth kësaj nisme të përbashkët. Tema kryesore e diskutimit ishte emri dhe qëllimi i kësaj nisme. Pas shumë propozimesh dhe një votimi të ngushtë në mes emrave "Albholics" dhe "Tifozat Kuq e Zi", emri i dytë u zgjodh.

Më 25 dhjetor 2003, ditën e Krishtlindjes, grupi u pagëzua me emrin "Tifozat Kuq e Zi". Para publikut të gjerë Tifozat Kuq e Zi për herë të parë u prezantuan më 2 shkurt 2004, ditën e Bajramit. Këto dy data, njëra ditën e Krishtlindjes e tjetra ditën e Bajramin, transmetojnë edhe simbolikisht mesazhin e bashkimit të të gjithë shqiptarëve pa dallim besimi.

Tiranë, 18 Shkurt 2004 - Transparenti i parë i Tifozave Kuq e Zi

Shumë shpejt, TKZ-ja u bë një ndër tifozeritë më të njohura, jo vetëm në Shqipëri, por edhe jashtë saj, duke formuar rrjete në Austri, Gjermani, Angli, Zvicër, Suedi, Belgjikë, Francë, etj., e deri në Amerikën e largët dhe në Kanada. Mbi të gjitha TKZ-ja kultivon zemrën e madhe të shqiptarëve si komb dhe shpirtin e vetëbesimit drejt fitoreve të mëdha. Kjo lëvizje ka lënë një gjurmë të thellë në ndeshjet e kombëtares dhe mbështetjen e të gjithë sportistëve që përfaqësojnë ngjyrat kuq e zi dhe kulturën tifozerike shqiptare.

Sot, TKZ-ja është bërë simbol i bashkimit dhe pasionit për sportin dhe flamurin kuqezi, duke i bërë shqiptarët bashkë dhe duke u dhënë atyre një zë që i këndon identitetit të përbashkët. Mirënjohja më e madhe u takon atyre që ndihmuan në çdo hap të rrugës, që besuan në këtë vizion dhe ndihmuan që kjo lëvizje të bëhet ajo që është sot.

Historia e zhvillimit të Tifozave Kuq e Zi është dëshmi për forcën dhe shpirtin e shqiptarëve dhe mënyrën se si ata janë bashkuar për një arsye të madhe, duke lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e sportit shqiptar. TKZ-ja ndër vite bëri bashkë mijëra djem e vajza që kishin dashuri të pashoqe për sportin shqiptar dhe për flamurin kuqezi. Megjithatë, ajo që e dallon këtë grup nga të tjerët është dëshira për t'i bashkuar shqiptarët, pa dallim qyteti a krahine.

Me flamurin kuqezi kudo e kurdo, Tifozat Kuq e Zi janë dëshmi e fortë për ndjenjat kombëtare dhe pasionin e shqiptarëve, të cilët, kur janë të bashkuar, mund të arrijnë çdo gjë.

Çfarë thonë protagonistët

Ndërsa shohim mbrapa në këto dy dekada të mbushura me pasion dhe përkushtim, protagonistët që ndezën flakën e TKZ-së ndajnë ndjenjat dhe përvojat e tyre të veçanta.

Përshëndetje Tifozave Kuq e Zi dhe gjithë shqiptarëve për arritjen e radhës të djelmoshave të Kombëtares, më bëhet zemra mal kur shoh ku kemi arritur së bashku nga ato ditët e nismës. Rroftë Shqipëria dhe rrofshin Tifozat Kuq e Zi!

Fatos BerishaBashkëthemelues

Urime secilit qe e ka harxhite edhe nje minut pune. Urime edhe atyne qe na kane urrejte, se pa ta, s'kishim mrri deri ktu! Dashni pakufi per ni Shypni!

Burim HanaBashkëthemelues

Ishte si të ndërtoje një ëndërr me duart e tua. Çdo ndeshje, çdo koreografi, dhe çdo udhëtim ishin më shumë se thjesht mbështetje sportive; ato ishin shprehje e dashurisë së palëkundur ndaj kombit dhe flamurit.

Fitim XharraBashkëthemelues

TKZ është grupimi që theu tabun. Është entiteti i vetëm që arriti të bashkoj të gjithë shqiptarët nga të gjitha trojet ilire. Aty ku politika dështoi, TKZ fitoi. Për shumë kënd, TKZ është një institucion i rëndësishëm i historisë shqiptare dhe si i tillë duhet të futet në librat e historisë shqiptare. 20 vjet rritje dhe ngritje, të udhëhequr nga Sabiti, TKZja veç sa rritet edhe më shumë duke e mbjellur sa më thellë në zemrat shqiptare dashurinë e pafund për një Shqipëri Etnike.

Valentin MuhaxheriBashkëthemelues

Dy ngjarje të cilat do t'i mbaj mend përgjithmonë, dua t'i theksoj. E para, loja jonë si tifozë kuq e zi ndaj Greqisë, një ndeshje zyrtare me organizim masiv në rrugë ishim shoqëruar nga disa autobusë dhe makina. Në rrugën e vjetër, s'pamë gjë tjetër përveç dritave të kuqe. Afër meje kisha Fitimin dhe e pyeta, "O Fit, a të kujtohet nga filluam? Loja e dytë: flamuri gjigant në ndeshjen kundër Ukrainës, 103x35 metra që tronditi edhe komentatorin gjerman. Shpesh  mendoj dhe dëshiroj të falënderoj edhe forumi tifozat.com, që na bashkoi në atë kohë, ku njoha disa nga themeluesit me të cilët më vonë bashkëpunuam për të krijuar atë që sot janë Tifozat Kuq e Zi.

Luan XhafolliBashkëthemelues

100 anëtarët e parë

Lista e 100 antarëve së bashku me numrat e kartelës, dy numrat e fundit janë ato të antarsimit në TKZ.

#

Emri Mbiemri

Numri

-

Faruk Halimi

///

-

Anton Berishaj

T38002

-

Burim Hana

H15003

-

Valentin Muhaxheri

V19004

-

Artor Behluli

R27005

-

Fatos Berisha

A27006

-

Fitim Xharra

F16007

-

Luan Xhafolli

N48008

-

Dardan Ibrani

A06009

10

Hekuran Vokshi

V17010

11

Vegim Zhitija

E27011

12

Blerim Tafilaj

B17012

13

Përparim Rexha

X38013

14

Driton Arifaj

A06014

15

Pranvera Sefaja

E28015

16

Burbuqe Hana

N37016

17

Kastriot Sinani

I28017

18

Agron Ferizi

A16018

19

Fisnik Avdiu

A16019

20

Fitim Beka

B15020

21

Adnan Doroci

A16021

22

Ilir Halili

L26022

23

Denis Bytyqi

D16023

24

Arianit Preçi

R27024

25

Dukagjin Kastrati

A08025

26

Xhelal Ahmetaj

X17026

27

Ora Bukoshi

A47027

28

Skënder Hajdari

A07028

29

Shpresa Xhafolli

S18029

30

Ramadan Syla

L37030

31

Hajdin Beqiri

A06031

32

Artan Salihu

A16032

33

Shefki Bytyqi

A06033

34

Bashkim Tmava

M27034

35

Rexhep Miftari

R17035

36

Reshat Memaj

M16036

37

Shpend Bytyqi

A06037

38

Naim Ibrahimi

M48038

39

Armend Bërlajolli

E40039

40

Gerti Peshkopia

T49040

41

Fisnik Ismaili

F17041

42

Dardan Behluli

D17042

43

Petrit Ramadani

E28043

44

Ilir Shaqiri

I37044

45

Arben Hyseni

A16045

46

Bujar Abdullahu

A49046

47

Rita Mehmeti

T37047

48

Krenar Loshi

L16048

49

Fatos Maxhuni

A27049

50

Sadri Jusufi

S16050

#

Emri Mbiemri

Numri

51

Shpejtim Rexha

X38051

52

Fatban Bunjaku

F17052

53

Tomorr Pozhegu

F17053

54

Besnik Hurglica

E28054

55

Albina Alija

A16055

56

Habib Alija

A05056

57

Adije Xhafolli

I38057

58

Arian Mehmeti

R27058

59

Blerim Hoxha

H16059

60

Dardan Ferizi

A06060

61

Përparim Xhikolli

A08061

62

Arbnor Dautaga

A17062

63

Arian Sheremeti

A49063

64

Ujkan Ukshinaj

K38064

65

Bekim Ahmetaj

E27065

66

Hysen Ukshinaj

L38069

67

Gazmend Gashi

A27067

68

Blerim Ahmetaj

B17068

69

Hilmi Ukshinaj

L38069

70

Besim Gërguri

E27070

71

Arsim Drejta

A16071

72

Taner Pehlivani

E49072

73

Arben Hoxha

A05073

74

Ajshe Murturi

J27074

75

Ali Gashi

L25075

76

Luan Ajdini

U26076

77

Halil Ilazi

A05077

78

Rron Tresi

R15078

79

Asdren Ramadani

S28079

80

Andi Rrugia

N26080

81

Gentian Rrugia

R17081

82

Lekë Rezniqi

K37082

83

Kushtrim Hoxha

K38083

84

Nik Berisha

A47084

85

Alban Beshiri

L27085

86

Alen Berishaj

N48086

87

Sherif Xhema

X16087

88

Driton Mushica

A06088

89

Luard Miftari

U27089

90

Afrim Lokaj

L16090

91

Gëzim Berishaj

Z38091

92

Zgjim Arifaj

Z16092

93

Kujtim Hajredini

J39093

94

Bardhyl Veseli

V17094

95

Agon Ushaku

G26095

96

Shaqir Qehaja

A06096

97

Adrian Ahmetaj

A17097

98

Besnik Dushku

A06098

99

Labinot Buçolli

A06099

100

Flakëron Abazi

B27100

Arkivi

Një mozaik me listën për propozimet për emra, dizajnet e para, fotografi të vjetra, dhe klipet e gazetave që kanë mbijetuar rrjedhën e kohës, dhe kujtime të pashlyeshme që shërbejnë si dëshmi të rrugëtimit tonë.

Propozimet
për emër

 • AlbaCrew / AlbaTeam
 • Albaholix / Albaholiks
 • Albanian Fan Club
 • Albanian Fan Network (AFN)
 • Albanian Tifo Network
 • Alboz
 • Bijt e Shqipes
 • B.R.A. Black'n'Red Alliance
 • Djemt e Shqiponjave
 • Krushqit
 • Kuqezi 2006
 • Peregrinët Kuqezi
 • The Football Republic
 • The Tifozat Kuqezi
 • The Trillions
 • Tifozat Kuq e Zi
 • Ultras (Shqiptarë / Skiptaret / R&B / Albanian)
 • United Fans of Olbania (UFO)

Dizajni i
kartës së parë

Dizajni i
bluzës së parë

Dizajni i
shallit të parë

Shkrimet e para
në gazeta

Uebfaqet e vjetra

Disa kujtime të vjetra nga uebfaqe tona ndër vite për të kujtuar rrugëtimin tonë 20 vjeçar.

2004 - 2011

2011 - 2014

2014 - 2019

Na duhesh edhe ti!